Title: SOSYAL MEDYADA VE E-GAZETELERDE YER ALAN HABER VE İÇERİKLERİN KALDIRILMASI
Reviewed by Av. Tuğsan YILMAZ on Nov 27
Rating: 5.0

Günümüzde geleneksel medyanın yanı sıra sosyal medya aracılığıyla çeşitli haber ve içeriklerin geniş kitlelere ulaşması mümkün olmaktadır. Sosyal medya kavramının vücut bulması ve Dünya üzerinde internet kullanımının artması ile birlikte gündemi tabiri caizse kontrolüne almış olan geleneksel medyanın önemi azalmış ve sosyal medya kavramı ön plana çıkmıştır. Geleneksel medyanın hantallığı, yayımların değiştirilemez olması ve profesyonel kimseler tarafın yönlendiriliyor olması sosyal medyanın etkinliğini arttırmaktadır. Zira sosyal medya aracılığı ile profesyonel olsun olmasın kişilerin haber ve içerik paylaşması mümkün olabilmektedir. Ayrıca an be an değişebilen gündemin takibi, gündemi tekil yahut çoğul olarak yönlendirebilme gibi imkânlar nedeniyle internet kullanıcılarının paylaşımlara ve gündeme doğrudan katılımı söz konusu olmaktadır.

Sosyal medyanın gelişimi, haber ve içeriklerin paylaşılması ve kişinin kendini ifade edebilmesi ve diğer kullanıcılar tarafından bu paylaşımlara rahatlıkla ulaşılabilmesi aynı zamanda enformasyon kirliliğine de neden olabilmektedir. Zira enformasyonun doğruluğunu paylaşılan haber ve içeriklerin sayısına ve gündeme bakarak belirleyebilmek mümkün değildir. Örneğin; sosyal paylaşım sitelerinde yahut bazı haber sitelerinde ‘Son dakika!’ yahut ‘Flaş Gelişme!’ olarak lanse edilen bazı spor haberlerinin ilgilisi tarafından yalanlandığı yahut gerçeklik taşımadığının ortaya çıktığı durumlar ile günlük hayatımızda farkında olmasak dahi birden fazla kez karşılaşmış bulunabilmekteyiz.

Denetime tabi tutulmaksızın paylaşılan içerikler ve doğruluğu teyit edilemeyen enformasyonlar nedeniyle kimi insanların mağduriyetleri doğabilmektedir. Bu mağduriyet internette faaliyette gösteren e-gazetelerin haberlerinden kaynaklanabileceği gibi, forumlarda yer alan bireysel paylaşımlardan da doğabilmektedir. Örneğin; bir haber sitesinde hiç ilgisi olmayan bir kimsenin de adı dâhil edilerek kişi onurunu zedeleyici, küçük düşürücü bir iddia ile ilgili haber yapıldığında o bireyin ismi karalanmaktadır. Hatta ve hatta kişinin ismi arama motorlarında aratıldığında hakkındaki karalayıcı haberler ilk sayfadan dahi göze çarpabilmektedir. Bu durum kişinin kariyerini ve kariyer planlarını tehlikeye atmaktadır.

İNTERNETTE YER ALAN HABER VE İÇERİĞİN İLGİLİSİ YAHUT İLGİLİSİNİN KANUNİ VEKİLİ TARAFINDAN KALDIRILMASI TALEP EDİLEBİLİR. OBJEKTİF KISTASLARA GÖRE, KAMUYU BİLGİLENDİRME VASFINI YİTİRMİŞ, GÜNCELLİĞİNİ KAYBETMİŞ YAHUT HABER İÇERİĞİNİN DOĞRU OLMADIĞI ANLAŞILMIŞ İSE HABERİN YAHUT İÇERİĞİN MAĞDURU KONUMUNDAKİ KİŞİ HABERİN YAHUT İÇERİĞİN KALDIRILMASINI TALEP EDEBİLİR. SÖZ KONUSU TALEBİN HABER, SOSYAL PAYLAŞIM VB. ŞEKİLDE İFŞASININ DURDURULMAMASI NEDENİYLE, HABERİN YAHUT İÇERİĞİN KALDIRILMASI VE HABER METNİNİ GEÇMEYECEK ŞEKİLDE ÖZÜR METNİNİN YAYIMLATILMASI TALEBİYLE SULH CEZA MAHKEMESİ’ NE BAŞVURULMALIDIR.

Av. Tuğsan YILMAZ – Av. Halil İbrahim ÇELİK