Title: ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASI İÇİN AVUKAT TUTMALI MIYIM?
Reviewed by Av. Tuğsan YILMAZ on Aug 24
Rating: 5.0

Avukat ile hukuki işlemleri, davaları yürütmenin zorunlu olup olmadığı sorusu her avukatın meslek hayatında birden fazla kez karşılaştığı bir konudur aslında. Meslek etiğine değer veren saygıdeğer meslektaşlarımızın tamamı bıkmadan, usanmadan aynı cevabı vermektedir: ‘’Avukat aracılığı ile davanızı yürütmek zorunda değilsiniz, bu husus tamamen tercih meselesidir.’’

Türk hukuk sisteminde yalnızca anlaşmalı boşanma davaları değil, diğer hukuk alanlarını ilgilendiren bütün davalarda kendinizi aslen temsil edebilirsiniz. Anlaşmalı boşanma davasında, çekişmeli boşanma davasında, nafaka artırımı talepli davalarda, işçi alacağına ilişkin davalarda, ceza davalarında kendi haklarınızı korumak isteyebilir, kendinizi bizzat savunabilir, taleplerinizi iletebilirsiniz.

 

ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASI İLE İLGİLİ İNTERNETTE HER TÜRLÜ DOKÜMAN MEVCUT İKEN, ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASINDA AVUKAT TUTMANIN FARKI/FAYDASI NEDİR?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere her türlü hukuki işlemi bizzat kendiniz yapabilirsiniz. Ancak avukatlık mesleğini icra eden konusunda uzman bir hukukçunun hukuki probleminizin çözümünde profesyonel yaklaşımlar ile fark sağlayacağı aşikârdır. Zira avukatlık mesleğini icra eden hukukçular bu sıfata sahip olabilmek için öğretim hayatlarında ve meslek hayatlarında mevzuatları takip etmekte yüzlerce kitap, binlerce sayfa okumaktadır.

Günümüzde birçok kişi adliye koridorlarında panik halinde işlemini yapmaya çalışmakta tabiri caiz ise hukuki birikimden yoksun olunmasından mütevellit telef olmaktadır. Anlaşmalı boşanma ile ilgili kulaktan dolma yahut araştırma sonucu elde edilen bilgilerle neticeye ulaşmak mümkün ise de yapılacak en ufak hata anlaşmalı boşanma davasının uzamasına veya reddedilmesine yol açabilmektedir. Burada kişilerin kendilerine sorması gereken sorular kanaatimizce şunlardır:

  • İnternetten edindiğim bilgilere güvenebilir miyim?
  • İnternette yer alan anlaşmalı boşanma davası ile ilgili bilgilerin yüzde kaçı doğrudur?
  • Anlaşmalı olarak boşanmak istiyorum ancak anlaşmalı olarak boşanabilmek için gereken hukuki şartlar evliliğimiz açısından oluşmuş mudur?
  • Anlaşmalı boşanma davasını bizzat açarsam zaman kaybetmeyi veya davamın reddedilmesi riskini göze alabiliyor muyum?
  • Adliyede işlemlerimi takip etmek için gereken zamana sahip miyim?
  • Adliyeye gitmem gerektiğinde işten izin alabilir miyim, iş düzenimi ayarlayabilir miyim?
  • Anlaşmalı boşanma davasında duruşma bittiğinde yapılacak işlemleri biliyor muyum?

 

AVUKATIM ARACILIĞI İLE ANLAŞMALI OLARAK BOŞANMAK İSTİYORUM, NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

Hukuki işleminizi avukatınız aracılığı ile yürütüyor iseniz avukatınız talebiniz ile alakalı hukuk alanında uzmanlaştığına emin olunuz. Örneğin anlaşmalı boşanma davasında boşanma hukuku konusunda uzman bir avukata, ceza davasında ceza hukuku konusunda uzman bir avukata ihtiyacınız vardır. Avukatlar da mesleki faaliyetlerinde tıpkı hekimler gibi belirli alanlarda uzmanlaşırlar. Zira bir avukatın hukukun her alanında uzman olması mümkün gözükmemektedir. Bu nedenle avukatınız mesleki faaliyet alanları ve ilgilendiği hukuki konular hakkında bilgi edinmelisiniz.

Av. Tuğsan YILMAZ