Title: Kredi dosya masrafı iadesi nasıl alınır?
Reviewed by Av. Tuğsan YILMAZ on Jul 10
Rating: 5.0

Büyük finans kuruluşları olan bankalar tüketicilere ihtiyaç kredisi, konut kredisi, araç kredisi, bayram kredisi vs. adı altında birçok kredi imkanı sunmaktadır. Ancak bankalar bu kredileri kullandırırken tüketicilerden ciddi faiz oranları talep etmektedir. Bankalar talep ettikleri bu faizlerin yanı sıra usule ve yasaya aykırı olarak dosya masrafı adı altında da kredi miktarına göre değişen oranlarda bedeller talep etmekte ve kredi sözleşmesini değiştirme imkanı bulunmayan tüketiciden zorla bu bedelleri tahsil etmektedir. Bu bedellerin yasadışı olduğu uzun zamandır bilinen bir gerçek olmakla birlikte tüketicilerin bilinçlenmelerinin önüne geçmek amacıyla bu tür haberlerin ve bilgilendirmelerin yapılmasının kasten önüne geçilmektedir.

Bankaların tüketicilerden zorla aldıkları bu dosya masraflarının iadesi belirttiğimiz üzere uzun yıllardır mümkündür. Tüketiciler kendilerinden zorla alınan dosya masrafları için bedele göre tüketici hakem heyetine veya tüketici mahkemesine başvurarak iade imkanı sağlayabilirler. Ancak birçok tüketici gerek bilgisizlikten gerekse bir daha kredi kullanamama şüphesinden dolayı bu dosya masraflarını talepten kaçınmaktadırlar. Burada dosya masrafı talep eden tüketiciye bir daha kredi kullandırılmadığı yönünde gerçekdışı ve hayal ürünü söylentiler yayılmaktadır. Bu söylentiler ile asıl amaçlanın hususun tüketicinin hakkı olan dosya masrafını almasının engellenmesi olduğu açıkça ortadadır. Tüketiciler bu tür gereksiz korkulara kapılarak dosya masrafının iadesini talepten çekinmektedirler. Ancak bu durumun tamamen yersiz bir korku olduğunu söylemekte fayda görüyoruz. Zira kullandırılan kredilerde bankalar tarafından alınan dosya masrafı alınan faiz tutarı ile karşılaştırıldığında tabir-i caizse devede kulak kalmaktadır. Bankaların küçük dosya masrafları için tüketiciye kredi kullandırmamaları pireye kızıp yorgan yakmakla eş değerdir. Tüketiciler gönül rahatlığı ile hakem heyetlerine veya mahkemelere başvurarak dosya masraflarının iadelerini talep edebilirler.

Dosya masrafı iadesi için yukarıda belirttiğimiz üzere talep edilen miktara göre hakem heyetine veya mahkemeye başvuru yapılabilir. Bu miktar her yıl enflasyon oranlarına göre değişiklik göstermektedir. 2014 yılı için 3.000,00 TL’nin altında olan tutarlarda görevli kurum tüketici hakem heyetleri iken 3.000,00 TL’nin üstündeki rakamlarda görevli kurum tüketici mahkemeleridir. Tüketiciler bu kurumlara başvurarak gönül rahatlığı ile kredilerin iadesini sağlayabilirler.

Av. Halil İbrahim ÇELİK – Av. Tuğsan YILMAZ

 Bir önceki Tüketici Hukuku ve Tüketici Hakları kategorisindeki yazımız için; Konut Kredilerinde Dosya Masrafı İadesi

 Dosya masrafları hususunda hukuki destek almak istiyorsanız İletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz!