Title: Kredi Dosya Masrafı İade Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?
Reviewed by Av. Tuğsan YILMAZ on Aug 3
Rating: 5.0

Tüketicilerin bir takım ihtiyaçları için bankalardan tüketici, ihtiyaç, konut, araç ve bayram kredi vb. adlar altından çektikleri kredilerde bankaların hukuka aykırı olarak aldıkları dosya masrafı adı altında kredi tahsis ücretinin hukuka aykırı olduğunu daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. İşte bu dosya masraflarının iadesini sağlamak için hukuki bir yol izlemek gerekiyor. Bu hukuki yol ikiye ayrılmaktadır. Tüketiciden alınan dosya masrafının büyüklüğüne göre tüketiciler tüketici hakem heyetine yahut tüketici mahkemesine başvurabilirler.

Tutarı 3.000 TL’den az olan kredi dosya masraflarında iade için tüketici hakem heyetine başvuru yapılması zorunludur. Tutarı 3.000 TL’nin altında olan dosya masrafı iadelerinde tüketiciler doğrudan mahkemeye başvurmazlar. Öncelikle hakem heyetine yapılacak başvurunun ardından olumsuzluk halinde ancak itiraz için mahkemeye başvurabilirler.

Hazırlanacak iade dilekçesi içerisinde tüketiciler isim, soyisim, TC kimlik numarası, adres ve kredi bilgilerinin yer alması zorunludur. Bu bilgilerin olmadığı başvuruları reddedilir. Burada tavsiyemiz kişilerin başvurularını hukuk büromuz gibi konusunda uzman avukatlardan yardım alınmasıdır. Ancak tüketici, başvuruyu uzman avukat yardımı olmadan tamamlamak istiyorsa bu halde en azından başvuru dilekçesini uzman bir avukata inceletmelidir.

Tüketici tarafından yapılan başvuru neticesinde dosya masrafı iadesi için çekilen kredinin mahiyetinin önemi yoktur. Burada tüketici kredisi genel ismi altında talep edilen bütün krediler için dosya masrafı iadesi talep edilebilir. Burada altını çizmek istediğimiz nokta konut kredilerin sigorta masrafı adı altında alınan DASK priminin iade olarak talep edilemeyeceğidir. Zira DASK yani zorunlu deprem sigortası devlet tarafından yapılması zorunlu sigorta türlerinden olup bu sigorta için ödenen prim bankadan talep edilemez. Ancak bunun dışında kalan diğer bütün dosya masrafları, tahsis ücretleri ve sigorta masrafları bankalardan talep edilebilir.

Burada dosya masraflarını ancak ve ancak tüketiciler iade isteyebilirler. Çekilen ticari kredilere ilişkin alınan dosya masraflarının iadesi talep edilemez. Zira tacirler basiretli bir iş adamı olarak davranmak zorunda olduklarından bankalarla imzaladıkları sözleşme ile bağlıdırlar.

Bankalar son dönemlerde kredi bilgilerini tüketicilerle paylaşmamaktadır. Burada tüketicilerden ekstra ücretler talep edilmektedir. Tüketiciler bu ücretleri ödemek zorunda olmayıp bankaları gerekli devlet kurumlarına ve BDDK’ya şikayet edilerek talep edilen masrafın iptalini sağlayabilirler.

Av.Halil İbrahim ÇELİK & Av. Tuğsan YILMAZ

Bir önceki yazımız Kredi dosya masrafı iadesi nasıl alınır? ı okudunuz mu?