YURTDIŞINDA BOŞANDIM, TÜRKİYE’ DE BOŞANMIŞ SAYILMAZ MIYIM?

Title: YURTDIŞINDA BOŞANDIM, TÜRKİYE’ DE BOŞANMIŞ SAYILMAZ MIYIM?
Reviewed by Av. Tuğsan YILMAZ on May 22
Rating: 5.0

Yurtdışında(Avusturya, Almanya, Belçika, İngiltere, Amerika, Fransa vs.)resmi makamlar önünde evlilik birliğini sona erdirmeniz Türkiye’ de boşandığınız anlamına gelmez. Örneğin eşinizin Türk olup olmaması fark etmeksizin Türkiye’ de evlendiniz; ancak yurtdışında boşandınız, Türkiye’ de resmi kurumlar bakımından evli görünmeye devam edersiniz. Bu durumda ne yapmalısınız? Yurtdışında verilmiş mahkeme kararlarının tanınmasına ve tenfizine ilişkin dava açmalısınız.

TANIMA-TENFİZ DAVASI NE İŞE YARAR?

Mahkemelerin vermiş olduğu kararlar ‘ülkesellik prensibi’ gereği ancak ülke sınırları içerisinde sonuç doğurur. Yurtdışında verilmiş boşanma kararının Türkiye’ de nüfus kayıtlarınızda görünebilmesi için tanıma davası açmanız gerekir. Aksi takdirde nüfus kayıtlarında evli görünmeye devam edersiniz.

Tenfiz ise yurtdışında verilmiş mahkeme kararının icra edilebilir hükümlerinin Türkiye’de işletilmesine yöneliktir. Örneğin boşanma neticesinde çocukların velayeti, mal paylaşımı, nafaka gibi hususlarda boşanma kararının tanınmasının yanında tenfizi de dava konusu edilmelidir.

YURTDIŞINDA BOŞANDIM VE TANIMA DAVASI AÇMADIM TÜRKİYE’DE EVLENEBİLİR MİYİM VEYA TEKRAR EVLENEBİLİR MİYİM?

Yurtdışında boşanmanıza rağmen, yabancı mahkeme kararının Türkiye’de tanınması ve tenfizi yönünde dava açmazsanız tekrar evlenemezsiniz. Çünkü nüfus kayıtlarınızda zaten evli gözüküyorsunuzdur. Evlenmek için yapacağınız müracaat bu nedenle reddedilmektedir.

TANIMA-TENFİZ DAVASINI HEMEN AÇMAZSAM NE OLUR?

Yukarıda da değindiğimiz gibi, tanıma-tenfiz davasını açmamanız ilgini nüfus kayıtlarında evli görünmenize neden olmaktadır. Bu davanın hemen açılmaması temin edilmesi gereken evrakların toparlanması sürecini zorlaştıracağı gibi miras paylaşımı gibi konularda da problemler doğuracaktır.

DAVA VE DURUŞMA İÇİN TÜRKİYE’ YE GELMEK ZORUNDA MIYIM?

Yurtdışındaki boşanmaya ilişkin mahkeme kararlarının tanınması ve tenfizi davasında, yurt dışında ikamet eden kişiler avukata vekâlet vermek suretiyle işlemlerini yürütebilir. Aksi takdirde dava işlemlerini bizzat yapmaları ve duruşmaya katılmaları gerekmektedir.

TANIMA-TENFİZ DAVASININ GENEL ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Tanıma-tenfiz davası usulüne uygun tebligatın yapılması ve taraf teşkilinin sağlanması ile duruşmalı olarak görülmektedir. Dava basit usule tabidir ve adli tatillerde de görülebilir. Görevli mahkeme aile mahkemesi olup aile mahkemesi bulunmayan yerlerde asliye hukuk mahkemesidir. Dava, davalının ikametgâhında, ikametgâhı yok ise sakini olduğu yerde, sakini olduğu yer de yok ise İstanbul, Ankara, İzmir illerinden birinde açılabilir.

YURTDIŞINDA BOŞANDIM, TÜRKİYE’DE DE EN HIZLI NASIL BOŞANABİLİRİM?

Tanıma-tenfiz davasının süresi mahkeme yoğunluğuna göre değişmektedir.

Şayet boşanılan eş yurtdışında yaşıyor ise taraf teşkili sağlanması için tebligatlar yapılması gerektiğinden süre ortalama 1,5 yıldır. Bu süre boşanılan eşin yaşadığı ülkeye göre değişebilir. Örneğin Amerika’ ya yapılan tebligatlar yaklaşık 1 yıl sürmekte ve bir davada iki adet tebligat yapılması gerekmektedir. Almanya’ ya yapılan tebligatlar ise yaklaşık 5 ay sürmektedir.

Açılacak olan davayı hızlandırabilmek için iki tarafında avukatlara vekâlet vermesi mümkündür. ‘’Detaylı bilgi ve sürecin nasıl hızlandırılabileceğini öğrenmek için iletişim bilgilerimizden irtibat kurabilirsiniz.’’

TANIMA-TENFİZ DAVASI AÇMAK İÇİN HANGİ EVRAKLAR GEREKİYOR?

 •  Yabancı mahkeme kararının(boşanma kararı) aslı
 •  Yabancı mahkemenin boşanma kararının kesinleşmiş olduğunu gösterir şerh veya belge ve apostille
 • Yabancı mahkemenin vermiş olduğu boşanma kararının Türkçe ye yeminli tercüman tarafından tercüme edilmesi ve bu tercümenin Noter veya Konsolosluktan onaylatılması
 • Pasaport ve nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Avukata vekâlet verilecek ise resimli boşanma vekâletnamesi ve vekâletnamede ‘’yurtdışında verilmiş boşanma kararına ilişkin tanıma ve tenfiz davası açmaya yetki’’

TANIMA-TENFİZ DAVASI AÇMAK İÇİN GEREKLİ EVRAKLARI TÜRKİYE’YE GETİRMEM GEREKİYOR MU?

Hayır, gerekmiyor. Tarafımıza güvenilir bir kargo firması ile göndermeniz yeterli.

HANGİ ÜLKELERDEKİ KİŞİLERE TANIMA-TENFİZ DAVALARINDA AVUKATLIK HİZMETİ VERİYORUZ?

Almanya, İngiltere, Amerika, Avusturya, Avustralya, Azerbaycan, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Fransa, Danimarka, Hırvatistan, Hollanda, İrlanda, Portekiz, İspanya, İsrail, İsveç, İtalya, İzlanda, Norveç, Polonya, Romanya, Rusya, Sırbistan, Yunanistan, Ukrayna, Arnavutluk, Kanada, Litvanya, Luksemburg, Letonya, İsviçre, Slovenya

YURTDIŞINDA VERİLMİŞ BOŞANMA KARARLARININ TÜRKİYE’ DE TANINMASI VE TENFİZİ DAVASINDA NASIL ÇALIŞIYORUZ?

 • Müvekkillerimizi temin edecekleri evrakları ve nereden temin edebilecekleri konusunda bilgilendiriyoruz.
 • Zorunlu olarak temin edilmesi gereken evrakları kontrol ediyoruz. Evraklarda eksiklik veya yanlışlık olması dolayısıyla açılacak davanın uzaması ihtimalini mümkün mertebe ortadan kaldırıyoruz.
 • Islak imzalı ve mühürlü evrakların tarafımıza ulaşması ile dava işlemlerini tamamlıyoruz.
 • Dava dosyasının hazırlanmasından davanın bitimine kadar müvekkillerimizi periyodik olarak bilgilendiriyoruz.

Yurtdışında mahkemelerce verilmiş boşanma kararlarının tanınması ve tenfizi ile ilgili olarak detaylı bilgi edinmek için iletişim adreslerimizden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Av. Tuğsan YILMAZ

Yazıyı beğendiyseniz paylaşabilir ve daha çok kimsenin faydalanmasını sağlayabilirsiniz!


 

54 Yorum

 1. sönmez çıldır 10/19/2013, 12:28 Cevapla

  yurt dışında boşandım ama türkiyede tanıma tenfiz davası açmam için boşandığım kişiye ulaşamıyorum tebligat gönderiyorum adreste bulunamadığı için geri geliyor… kız kardeşine ulaştım durumu anlattım ama ablam burda başka birisi ile evlendi sen neden evlenemeyesin deyip kapattı şuan hiç birine ulaşamıyorum ne yapmalıyım ?

 2. guluzar sari 06/27/2014, 14:41 Cevapla

  yurt disinda esimden 3 sene once bosandim turkiyedede boşanmam gerekiyor.bir avukatla gorustum.mahkemeye burdaki noterden onayletilmis boşanma belgesinin taninmasi icin dilekçe vermem gerektiğini söyledi,ankarada nereye hangi mahkemeye gideceğimi bilmiyorum .yardimci olursaniz sevinirim.simdiden tesekkurler

  • tugsan.yilmaz tugsan.yilmaz 06/30/2014, 15:40 Cevapla

   Guluzar Hanım,

   Sorunuzun ile ilgili cevap mail adresinize gönderilmiştir.

   Av. Tuğsan YILMAZ

 3. Taner Erdem 07/08/2014, 01:34 Cevapla

  Merhaba, esim ile azerbaycanda resmi Nikah ile evlendik ve oradan aldigimiz evlilik cuzdani ile baku konsolosluguna basvurduk daha sonra bir kac gun icerisinde TC evlilik cuzdanini konsolosluktan aldik.simdi anlasmali olarak azerbaycan bakude bosanmak istiyoruz, acaba oradan alacagimiz bosanma kagitlari ile baku TC konsolosluguna basvurursam bosanma islemerim tamamlanirmi? Cunku TC sinirlari icerisinde resmi bur evlilik yapmadik sadece konsolosluk araciligi ile evlenme cuzdani aldik.Acaba TC mahkemelerine bosanma karari taninmasi icin basvurmak gerekirmi? Sadece evlenme cuzdani icin basvurdugumuz konsolosluk araciligi ile bosanma karariniz taninir mi? Yardimci olursaniz cok memnun olurum.

  • tugsan.yilmaz tugsan.yilmaz 07/08/2014, 14:59 Cevapla

   Taner Bey,

   Gönderdiğiniz e-mailler tarafımızca yanıtlanmıştır.

 4. gülçin bulut 07/09/2014, 11:39 Cevapla

  merhaba,
  2011 yılında tr de evlendim almanya ya gittim döndüm ve türkiyeden boşanma davası açtım.5-6 aydır sürmekteydi bugun karar yazısını yolladı avukatım.kararın kesinleşmesi gerekiyormuş eşimin itiraz hakkı varmış.alman vatandaşı ve almanya da yaşıyor. kesinleştikten sonra benım burda dava açmam gerekiyor sanırım neler yapmam lazım.gelen karar yazısında adresi de görünmüyor artık eskı evinden taşındıgını pansıyonda yasadıgını söylemiş mahkemede yanı tr de olacak olan dava için aklım çok karısık yardımcı olur musunuz?

 5. ayca 07/14/2014, 14:27 Cevapla

  merhaba ben alman vatandasiyim esimden almanyada bosandim türkiyede tanima tenfiz davasi acmadan baska biriyle evlendim hic bir sorun cikmadan simdi bu evlilik gecersizsmi ? cok karisik bir durum

  • tugsan.yilmaz tugsan.yilmaz 07/16/2014, 16:28 Cevapla

   Merhaba,

   Eşiniz Türk vatandaşı mıdır? Esasında yabancı ülke vatandaşı olmanız nedeniyle boşanmanın tanınması ve tenfizi davası açmasında hukuki yarar olan kişi eski eşinizdir. Bazı durumlarda yabancı ülke vatandaşı olunmasına rağmen engel teşkil edebiliyor. Evlilik başvurunuzda engel gözükmediğinden dolayı sonraki süreçte problem yaratma ihtimalinin düşük olduğu kanısındayım. Yalnız nüfüs müdürlüğü ve evlendirme memurluğu bakımından tekrar kontrol etmenizde fayda olacaktır.

   Syg.

 6. serkan sümbül 07/18/2014, 09:41 Cevapla

  merhaba ben 3 yıldır ukraynada evliyim ve bir çocuğumuz var.hem ukraynada hemde Türkiyede resmi olarak evliyiz..şimdi boşanmaya karar verdik..neler yapmamız gerekir şu anda ukraynada yaşamaktayım..teşekkürler

  • tugsan.yilmaz tugsan.yilmaz 07/21/2014, 10:48 Cevapla

   Serkan Bey,

   Eşinizin yabancı ülke vatandaşı olması durumunda birden fazla ihtimal bulunmakta. Örneğin Ukrayna da boşanabilir ardından Türkiye’de boşanmanın tanınması ve tenfizi talebiyle dava açabilirsiniz. Diğer bir ihtimal ise Türkiye’de anlaşmalı boşanma davası açabilirsiniz. Ya da Türkiye’de çekişmeli boşanma davası açabilirsiniz.Sizin için bu üç seçenekten hangisi daha doğru olur, hızlı sonuç getirir, hukuki tespitini yapmak gerekli.

   Syg.

   Av. Tuğsan YILMAZ

 7. Azad Silo 07/28/2014, 02:14 Cevapla

  Merhaba
  Ben TC vatandasi degilim ama bir Turk vatandasiyla 1997 de evlendim ve 2005 bosandim isvec te, ama hic aklima bile gelmedi cunku ben TC vatandasi degilim ve 2010 da turkiyede biraz yatirim yaptim simdi bosanirsam ne olur?
  Simdi sorum su:
  Simdi eski esim butun malarima ortakmi olur?
  selamlar saygilar

 8. ali özkan 08/04/2014, 14:34 Cevapla

  merhabalar. ben Türkiye de yaşıyorum, Alman vatandaşı eşimden boşandım dava 3 yıl sürdü.Fakat oradan bi kağıt gelmesi gerekiyormuş resmen boşanmış olabilmek için ve şuan Türkiyede evlenmek istiyorum.Acaba yurtdışından o celbin gelmesi kaç ay sürer?

  • tugsan.yilmaz tugsan.yilmaz 08/13/2014, 13:46 Cevapla

   Ali Bey,

   Boşanma davasını Türkiye’de mi yoksa Almanya’da mı açtığınızı belirtmemişsiniz. Şayet Almanya’da açtıysanız Türkiye’de tanıma tenfiz davası açıp neticelendirmeden zaten evlenemezsiniz.

   Av. Tuğsan YILMAZ

 9. Magda Aldis 08/13/2014, 22:56 Cevapla

  Merhabalar! Ben Romanya vadandasıyım. 1993’te Adana’da, bir türk beyle evlendim. Vatandaşlığa gecmedim, ikametkah tezkerem ile yasal olarak 3 yıl Türkiye’de oturdum. 1996’dan sonra ülkeme döndüm, bir daha oturum almak istemedim ve 3-4 yıl öncesine kadar hiç Türkiye’ye dönmedim. Romanya’da, 2 yil önce resmi olarak boşandım. Boşanma davam yaklaşık 18 ay kadar sürdü… Ülkemdeki mahkeme kararı kesinleştikten sonra, tekrar kızlık soyadımı taşımayı başladım. Şimdi ise, İstanbul’da bir başka türk beyle evlenmek istiyorum. Ülkemden Evlenme Ehliyeti aldım. Apostil de aldım… Evraklarıma göre, evlenmeme engel yok; bekarım ve kızlık adımı taşıyorum. Merak ettiğim şu: yabancı bir vatandaş tanıma ve tenfiz davaları açmadan TÜrkiye’de tekrar evlenebilir mi? TC vatandaşı oladığım için, Türkiye’de kütüğüm, yahut bekarlık hanedanım olmadığı için, tekrar evlenmem münkün mü? Zandersem nüfüs kayıtlarda eski eşimin aile kütüğünde, o zamanlar taşıdığım soyismimle gecirildim… Ülkemden aldığım belgeye göre, evlenmeme bir sakıncası yok. Daha önce Türkiye’de evlenip Romanya’da boşadığımı yazmıyor, sadece şu anda bekar olduğumu ve kızlık soyadı taşıdığımı yazıyor. Farkındayim; ikinci evliliğimi ülkemde yapacak olursam hiç sıkıntı olmaz, lakin bazı sebeplerden dolayı ben İStanbul’da evlenmek istiyorum. Bu mümkün olabilir mi, yoksa evlendirme memurları yabancıların ülkelerinden yahut kendi konsolosluklarından getirdikleri EVlenme EHliyet belgelerinden başka bir araştırma yaparlar mı? Cevabınızı merakla bekleyeceğim, sağ olun!

 10. hüseyin karagül 08/24/2014, 12:28 Cevapla

  merhaba ben türkiyede evlendim ve hollandaya eşimle birlikte gittim eşim Hollanda ve türk vatandaşı ,orada yaklaşık bir yıl önce boşanma işlemim bitti.türkiyede hala evli görlüyorum ve boşanmak istiyorum eski eşim ise ben türk vatandaşı değilim benii ilgilendirmiyor deyip buradaki boşanmaya yaklaşmıyor ne yapabilirimm .tşkler

  • tugsan.yilmaz tugsan.yilmaz 08/25/2014, 18:48 Cevapla

   Merhaba,

   Eşiniz hem T.C. hem de Hollanda vatandaşı konumunda ise Türkiye’de boşanmadığı takdirde T.C. vatandaşı ile yeni bir evlilik yapması söz konusu olmayacaktır. Ayrıca söz konusu boşanma davasının Türkiye’de tanınması yönünde dava açmaz ise yasal olarak mirasçı konumunda olmaya devam edersiniz.

   Eski eşinizin Hollanda da ikamet adresini biliyor musunuz? Sizin resmi ikamet adresiniz hangi il ve ilçede bulunmaktadır?

   Syg.

   Av. Tuğsan YILMAZ

 11. hüseyin karagül 08/27/2014, 10:58 Cevapla

  merhablar eski eşim evlendi yabancı bir ülkeden bayanla,ama türkiyedeki boşanma olayınaa çokta yanaşan bir tavrı yok çünkü Hollanda vatnadası ve türkiyede hiçbir işlemleri yok,bende aynı yerde hollandada yaşıyorum ve aynı şehirde.

  • tugsan.yilmaz tugsan.yilmaz 08/27/2014, 13:18 Cevapla

   Hüseyin Bey,

   Hollanda da boşanmanın tanınması için gerekli evrakları toparlayıp Türkiye’de dava açmanız gerekmekte.

 12. ali buyuk 09/05/2014, 23:33 Cevapla

  5.6 sene önce türkiyede rus uyruklu bir kadınla evlendim 6 ay sürmedi evlilik gecen sene avukata verdim hala tebligatın ulasmadıgını söylüyor 5 senedir görüsmüyoruz kadınla bosanmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim daha ne kadar sürer bilgilendirrseniz sevinirim.

 13. zafer kocak 09/19/2014, 23:30 Cevapla

  iyi gunler
  ben norveclı bır kadınla evlendım .aile bırlıgı kuramdık en kısa yoldan nasıl bosanabılrım kadın turkıyryr gelmem dıyor ve. vekalet ısı ılede ugrasacagını sanmıyorum. mart da norvecte bosanma davası acabılıyorum bır sendır ayrı olmus oluyoruz

 14. MERVE KUTLU 09/28/2014, 15:12 Cevapla

  3 yıl önce fransada boşandım. ama turkıyede maalesef hala evliyim 1 cocugum var orda doğdu.3 yıldır oglumla turkıyede yasıyorum.hic bir maddi destekte bulunmuyor eski eşim.Arayıp sormuyorda. boşanma kagıtlarımda sanırım apostile mührüde yok.burda boşanma davası acmam icin tebligat avukat parası vs.cok tutucagını söylediler.boşanmak icin ne yapabilirim?? İYİ GÜNLER

  • tugsan.yilmaz tugsan.yilmaz 09/30/2014, 13:28 Cevapla

   Merhaba,
   Maddi durumunuzun bulunmadığını belgelendirebildiğiniz takdirde bulunduğunuz şehirdeki baro bünyesinde yer alan adli yardım komisyonuna müracaat edebilirsiniz.

 15. Sefer.A 10/28/2014, 21:44 Cevapla

  Mehrabalar. Ben bu sene basi isvicre vatandasligina sahip bir bayan evlendim Türkiyede. Suanda 3 küsür aydir isvicredeyim. Bayan ile anlasamiyoruz o bakimdan ayrilmak istiyoruz. Bayan trye gelemedigi icin ve bazi sıkıntılardan ötürü burdada bosanmak istemeyisinden. Noterde iki vekalet hazirlatip avukatlara gönderilmek üzere Türkiyeye gönderdik. Avukat 1 ayda bosanmaz Türkiyede biticek diyor. Burda yani isvicrede en hizli nasil tanitabilir ve bosanabiliriz. Ben acil Türkiyeye dönmek istiyorum ve bunu bosanmis bir vaziyette gerceklesmesini istiyorum. Ne yapabilirim ne yapmam gerek bilmiyorum. Tanima tenfizi davasi olmadan hemencikde Tr de bosanildigi gibi bu ülkedede bosanmak mümkün degilmidir. Ocak ayindan beri evliyiz. Esim bir cocuga sahip. Ama benden degil.
  cevaplar icin simdiden teşekkür ederim.

 16. mehmet baskara 11/10/2014, 21:10 Cevapla

  merhabalar ben fransada yasayan bir türk vatandaşı bayanla türkiyede evlendim ve fransaya gittim 3 yıl kaldıktan sonra anlaşamadık geri dondum çocugumuz falanda yok ve eşim fransada dava açmış boşanma bitti dedi ama boşanma kagıtlarını göndermiyor ben türkiyede boşanma davası açarsam ne kadar sürer ve fransadaki adresini falanda bilmiyorum ne yapmam gerekiyor beni ilgilendirebilirmisiniz saygılar

  • Avukat Tuğsan YILMAZ Avukat Tuğsan YILMAZ 11/11/2014, 15:23 Cevapla

   Fransa da boşanma davasının neticelenmesi her iki tarafında T.C. vatandaşı olması sebebiyle Türkiye’de yer alan nüfus sistemine tesir edemez. Bu neden ya tanıma tenfiz davası açılmalıdır ya da çekişmeli boşanma davası açılmalıdır.

 17. atilla duru 11/27/2014, 14:11 Cevapla

  Merhaba;
  2004 yilinda Avusturyada Avusturya lı bir bayanla evlendim… 2009 yilindada bosandim…. Ayrildigim esim Avusturya, ben ise Turk vatandasiyim… Ayrildigim esimle tekrar evlenmek istiyorum… ama Türkiyede hala evli gözüktügüm icin, konsolosluktan aile birlesim kagidi alamiyorum..

 18. atilla duru 11/27/2014, 14:13 Cevapla

  askerlik problemi yüzündende Türkiyeye gelemiyorum.. ne yapmaliyim? sadece bosandigim esim gelse, ben olmadan dava acip, sonuclandirabilirmi? tesekkürler…

  • Avukat Tuğsan YILMAZ Avukat Tuğsan YILMAZ 11/28/2014, 16:01 Cevapla

   avukata vekaletnamesi ile Türkiye’ye gelmenize gerek kalmadan davanızı açabilirsiniz.

 19. selma aydin 12/06/2014, 01:25 Cevapla

  Mehraba
  Isvicrede kaliyorum suan. Esimle bosanmaya karar verdik. Böylelikle önce Türkiyede boşandık bunun icin iki avukata vekalet verdik. Türkiyede 12.11.2014 tarihinde bosanma gerceklesti. Bu bosanmayi isvicrede nasil tanitmamiz gerekiyor. Internetten bakinca otomatik oluyor diye geciyor. Burdada tanima tenfizi davasi yaziyor acikcasi kafam karisti biraz. Tanima davasi icin sadece turkiye ile ilgili okudum yazilarinizi.
  Soru şu Türkiyede evlenmistik simdi türkiyede bosandik. Isvicrede en hizli nasil bosanabiliriz ?

  Cevaplariniz icin tessekürler

  • Avukat Tuğsan YILMAZ Avukat Tuğsan YILMAZ 12/09/2014, 16:32 Cevapla

   Merhaba,
   Türkiye’deki gerekçeli boşanma kararının aslına apostille şerhi alıp yeminli tercüman aracılığıyla çevirtip İsviçre’deki makamlara sunabilirsiniz. Detaylı bilgiyi dava ile ilgilenen avukatlarınızdan alınız.

 20. sonya sun 12/09/2014, 13:07 Cevapla

  Selam.ben azeriyim nisanlim.turk nisanlim.isvecte yasiyor ben.onunla.isvecte nigaha yapa.bilirmiyiz ne gerekir nigah yapmamiz.icin bekarlik.kagitlarna.gerek.varmi nisanlim.isvecte bosanmis ama.turkiyede dava henuz bitmemis turkiyede dava biteme kadar.isvecte evlenmek.istiyoruz hamgi evraklar gerek.isvecte evlenmemiz icin

  • Avukat Tuğsan YILMAZ Avukat Tuğsan YILMAZ 12/09/2014, 16:35 Cevapla

   Merhaba,

   Türkiye’de avukatınız olduğunu beyan etmiştiniz. Söz konusu sorularınız bakımından bizim beyanda bulunmamız etik olmayacaktır.

   Syg.

 21. Mahmut 01/11/2015, 18:55 Cevapla

  Merhaba,
  Ben almanyada bosandim.
  Türkiyede Tamina-Tenefis davasinin maliyeti ne olucak acaba ?

  Tesekürler

  • Avukat Tuğsan YILMAZ Avukat Tuğsan YILMAZ 01/12/2015, 19:07 Cevapla

   Merhaba,

   Yazılarla ilgili soru, yorum ve düşüncelerinizi buradan belirtebilirsiniz. Aksi takdirde talep ve sorularınız için iletişim kısmını kullanınız. Avukatlık ücreti bakımından buradan bilgi veremeyiz. Zira söz konusu beyan Avukatlık Kanunu bakımından aykırılık teşkil edebilir.

   Syg.

 22. Sahin gamzegül 01/13/2015, 01:35 Cevapla

  Ben ve eski esim almanyada yasiyoruz 2.12.14 almanyada bosandik.biz türkiyede evlendik.evlenirken ben ve esim TC vatandasiydik.simdi ise ben alman vatandasiyim o TC.ben TC vatandasi ile evlenemezmiyim.veya türkiyede bosanmalimiyim.kafam Cok karisik

 23. Gamze 01/13/2015, 02:35 Cevapla

  Ben ve esim 2.12.14 tahrihinde bosandik.ben Alman vatandasiyim esim ise TC vatandasi.türkiyede bosanmak zorundamiyim.Evlenmek istesem TC vatandasi ile evlenemezmiYim

  • Avukat Tuğsan YILMAZ Avukat Tuğsan YILMAZ 01/16/2015, 14:29 Cevapla

   Almanya daki boşanmanın tanınması ve tenfizi davası açmadığınız sürece siz T.C. vatandaşı veya T.C. asıllı bir yabancı ülke vatandaşıyla, eski eşiniz ise T.C. vatandaşı olsun veya olmasın herhangi biriyle evlenemezsiniz.

 24. muhsin karatas 01/19/2015, 16:39 Cevapla

  Eşim ben olmadan ve hiçbir şekilde vekaletimi almadan azerbaycanda benden habersiz benden boşanmış.şimdi ben mahkemeden boşandığımıza dair evrağı istettim ama kendisine ulaşamıyorum haliyle burda dava açarken vekaletine ihtiyaç duyacam ve kendiside bana vekalet vermeyecek bu sorunu nasıl aşabilirim

  • Avukat Tuğsan YILMAZ Avukat Tuğsan YILMAZ 01/21/2015, 16:58 Cevapla

   Türkiye’de çekişmeli boşanma davası açabilir yahut Azerbaycan’ daki mahkeme kararlarını tedarik ederek boşanmanın tanınması ve tenfizi davası açabilirsiniz. Azerbaycan’dan herhangi bir evrak tedarik edemiyorsanız çekişmeli boşanma davası açacaksınız ve dava süresi ve sürecine katlanacaksınız.

 25. Nazli yok 01/21/2015, 16:31 Cevapla

  Merhaba sayin yilmaz bey ben avusturyada yasiyorum ve esimi 4 sene önce ailebirlesimi ile avusturyaya getirdim ikimizde türk vatandasiyiz ve türkiyede evlendik kocam ayni evde kalmamiza ragmen avusturyada bosanma davasi acti haklarimin avusturyada savunulamayacagi icin türkiyede karsi dava acip türk kanunuyla bosanmayi istiyorum türkiyeden karsi dava acabilirmiyim ve 3 yasinda bir kizimiz var cok acil cevabinizi bekliyorum tesekkürler

  • Avukat Tuğsan YILMAZ Avukat Tuğsan YILMAZ 01/21/2015, 17:15 Cevapla

   Türkiye’den boşanma davası açabilirsiniz. Her ikiniz de T.C. vatandaşı olduğunuzdan dolayı herhangi bir engel bulunmamakta.

 26. Evren madan 02/03/2015, 22:26 Cevapla

  Merhaba ben Almanya’da eşimden anlaşmalı olarak boşandım. Fakat eski eşim Avusturya vatandasi ben turk vatandaşiyim ben kendim turkiyeye gidip avukatsiz tenfiz davası acabiliyormuyum ve bosanabiliyormuyum teşekkürler.

  • Avukat Tuğsan YILMAZ Avukat Tuğsan YILMAZ 02/05/2015, 18:00 Cevapla

   Boşanmanın tanınması ve tenfizi davasını şahsen de açabilirsiniz. Ancak yurt dışında ikamet ediyorsanız dava çeşidine göre birkaç hafta veya birkaç ay Türkiye’de kalmanız gerekecektir. Bu dava daha teknik ve şekli evrakları toparlamanız ve toparladığınız evrakların yeterli olup olmaması, dava sürecinin yönetimi gibi hususlarda problem yaşayabilirsiniz.Boşanmanın tanınması ve tenfizi konularında çalışan bir avukata başvursanız sizin için daha doğru olabilir.

 27. merve kara 02/10/2015, 17:24 Cevapla

  Avukat Bey, İspanya da boşandım eşim ispanyol, türkiye tanıma davası açılması gerekiyor anladığım kadarıyla çocuklarım 18 yaşını geçtiler çünkü tenfize gerek varmı? bir de en önemlisi ikimiz tek bir avukata vekalet verebiliyormuyuz? Aynı avukata vekalet verilemez mi?

  • Avukat Tuğsan YILMAZ Avukat Tuğsan YILMAZ 02/17/2015, 19:16 Cevapla

   Merhaba,

   Çocuklarınız 18 yaşını doldurduğu için velayet söz konusu değildir. Bu nedenle tenfize de gerek bulunmamaktadır. Eşiniz ile birlikte tek bir avukata vekaletname veremezsiniz. Zira bir avukat hem davacının hem de davalının vekilliğini üstlenemez.

 28. özcan demir 02/27/2015, 07:30 Cevapla

  Merhabalar, ben avusturyadan boşandım, mal davası bitmedi sürüyor, bu şekilde türkiyeden davayı başlatabilirmiyim ?

  • Avukat Tuğsan YILMAZ Avukat Tuğsan YILMAZ 03/04/2015, 12:24 Cevapla

   Türkiye’de bulunan bir mal varlığı yok ve sadece boşanmaya ilişkin kısım bakımından düşünüyorsanız başlatabilirsiniz. Şayet mal varlığı, velayet yahut icrayı gerektirecek herhangi bir talebiniz olursa boşanmanın tanınmasının yanında tenfizini de istemelisiniz.

 29. gulsah hanim 03/01/2015, 02:49 Cevapla

  Hem Turk hem Ingiliz vatandasiyim, 2009 yilinda ingiliz esimden ingilterede bosandim. Tanima ve tenfiz acmadan yeni zellandada bir ingiliz vatandasiyla evlendim. Su an kendi kizlik soyadimi ve eski esimin soyadini kullaniyorum, yeni esimin soyadini almadim. Turkiyede yasamiyorum yine de tanima ve tenfiz davasi acmam gerekir mi, ileride cocuk olursa soyadi durumuyla ilgili problem cikabilir mi?

 30. gül 03/21/2015, 09:37 Cevapla

  merhaba ben bu olaylarin tam tersini yasadim. Türkiyede anlasmali bosandim fakat Almanyada nasil tanitacagim ? neler yapmam gerekiyor

 31. aydin 04/02/2015, 17:36 Cevapla

  Slm ben hem ingiliz hemde tc vatandasiyim ben tc de evlendim bir ingiliz bayanla ankarada yanliz esim bosanmadan yana degil cocuk yok mal mulk yok aramizda benim unce tc demi ingilteredemi bosanmam lazim ankarada evlendim ilaki tekrar ankaradami bosanmam lazim yani baska bir sehirdede bosanma acabilirmiyim beni aydinlatirsaniz memnun olurum simdiden teskurler

  • Avukat Tuğsan YILMAZ Avukat Tuğsan YILMAZ 04/08/2015, 11:25 Cevapla

   Eşiniz boşanmadan yana değilse çekişmeli boşanma davası açmalısınız. Çekişmeli boşanma davası bakımından sitemizde yer alan diğer yazıları okuyabilirsiniz. T.C. vatandaşı iseniz ve T.C. de ikamet ediyorsanız İngiltere’de boşanmanızın size bir yararı dokunmayacağından ve sonrasında boşanmanın tanınması ve tenfizi davası açmanızı gerektireceğinden Türkiye’de boşanma davası açmanız daha doğru bir tercih olabilir. Eşiniz hangi ülke ve şehirde ikamet etmektedir?

 32. Gülnur 04/21/2015, 16:09 Cevapla

  Merhaba ben 08/2013 tarihinde tütkiyede evlendim suan almanyada esimden ayri yasiyorum 4 aylik bir bebegim var esim türkiyede yasiyor esimle bosanmayi düsünüyorum almanyada dava acip bu durumda cocugumun velayeti kime verilir eger bana verilir ise babasi cocugu görmesi icin benim mi getirmem gerektigi yönünde karar alir yada onun gelip görmesi yönünde mi tsk

 33. Mesut 05/03/2015, 20:36 Cevapla

  Ukraynada evlendim büyükelçiliğimizden’dende aile cüzdanı aldım ama 5 ay önce yine Ukraynada boşandık ögrenmek istediğim ben Türkiyede halen evlimiyim.(Türkiyede fiilen nikah yapmadık). Teşekkürler.

 34. Nazli 05/19/2015, 13:12 Cevapla

  Merhaba ben Almanyada boşandım ama türkiyede nasıl boşanacağım türkiyede boşanmak uzun sürüyormuş imam nikahı yaptım burda 2.eşime ve 5 bucuk aylık hamileyim türkiyede eski eşimin adınamı geçiyor çocuk ne yapmam gerekiyor lütfen yardım edin. Şimdiden teşekkürler

Yorum Bırak


× 7 = yirmi sekiz