Title: YURTDIŞINDA BOŞANDIM, TÜRKİYE’ DE BOŞANMIŞ SAYILMAZ MIYIM?
Reviewed by Av. Tuğsan YILMAZ on May 22
Rating: 5.0

Yurtdışında(Avusturya, Almanya, Belçika, İngiltere, Amerika, Fransa vs.)resmi makamlar önünde evlilik birliğini sona erdirmeniz Türkiye’ de boşandığınız anlamına gelmez. Örneğin eşinizin Türk olup olmaması fark etmeksizin Türkiye’ de evlendiniz; ancak yurtdışında boşandınız, Türkiye’ de resmi kurumlar bakımından evli görünmeye devam edersiniz. Bu durumda ne yapmalısınız? Yurtdışında verilmiş mahkeme kararlarının tanınmasına ve tenfizine ilişkin dava açmalısınız.

TANIMA-TENFİZ DAVASI NE İŞE YARAR?

Mahkemelerin vermiş olduğu kararlar ‘ülkesellik prensibi’ gereği ancak ülke sınırları içerisinde sonuç doğurur. Yurtdışında verilmiş boşanma kararının Türkiye’ de nüfus kayıtlarınızda görünebilmesi için tanıma davası açmanız gerekir. Aksi takdirde nüfus kayıtlarında evli görünmeye devam edersiniz.

Tenfiz ise yurtdışında verilmiş mahkeme kararının icra edilebilir hükümlerinin Türkiye’de işletilmesine yöneliktir. Örneğin boşanma neticesinde çocukların velayeti, mal paylaşımı, nafaka gibi hususlarda boşanma kararının tanınmasının yanında tenfizi de dava konusu edilmelidir.

YURTDIŞINDA BOŞANDIM VE TANIMA DAVASI AÇMADIM TÜRKİYE’DE EVLENEBİLİR MİYİM VEYA TEKRAR EVLENEBİLİR MİYİM?

Yurtdışında boşanmanıza rağmen, yabancı mahkeme kararının Türkiye’de tanınması ve tenfizi yönünde dava açmazsanız tekrar evlenemezsiniz. Çünkü nüfus kayıtlarınızda zaten evli gözüküyorsunuzdur. Evlenmek için yapacağınız müracaat bu nedenle reddedilmektedir.

TANIMA-TENFİZ DAVASINI HEMEN AÇMAZSAM NE OLUR?

Yukarıda da değindiğimiz gibi, tanıma-tenfiz davasını açmamanız ilgini nüfus kayıtlarında evli görünmenize neden olmaktadır. Bu davanın hemen açılmaması temin edilmesi gereken evrakların toparlanması sürecini zorlaştıracağı gibi miras paylaşımı gibi konularda da problemler doğuracaktır.

DAVA VE DURUŞMA İÇİN TÜRKİYE’ YE GELMEK ZORUNDA MIYIM?

Yurtdışındaki boşanmaya ilişkin mahkeme kararlarının tanınması ve tenfizi davasında, yurt dışında ikamet eden kişiler avukata vekâlet vermek suretiyle işlemlerini yürütebilir. Aksi takdirde dava işlemlerini bizzat yapmaları ve duruşmaya katılmaları gerekmektedir.

TANIMA-TENFİZ DAVASININ GENEL ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Tanıma-tenfiz davası usulüne uygun tebligatın yapılması ve taraf teşkilinin sağlanması ile duruşmalı olarak görülmektedir. Dava basit usule tabidir ve adli tatillerde de görülebilir. Görevli mahkeme aile mahkemesi olup aile mahkemesi bulunmayan yerlerde asliye hukuk mahkemesidir. Dava, davalının ikametgâhında, ikametgâhı yok ise sakini olduğu yerde, sakini olduğu yer de yok ise İstanbul, Ankara, İzmir illerinden birinde açılabilir.

YURTDIŞINDA BOŞANDIM, TÜRKİYE’DE DE EN HIZLI NASIL BOŞANABİLİRİM?

Tanıma-tenfiz davasının süresi mahkeme yoğunluğuna göre değişmektedir.

Şayet boşanılan eş yurtdışında yaşıyor ise taraf teşkili sağlanması için tebligatlar yapılması gerektiğinden süre ortalama 1,5 yıldır. Bu süre boşanılan eşin yaşadığı ülkeye göre değişebilir. Örneğin Amerika’ ya yapılan tebligatlar yaklaşık 1 yıl sürmekte ve bir davada iki adet tebligat yapılması gerekmektedir. Almanya’ ya yapılan tebligatlar ise yaklaşık 5 ay sürmektedir.

Açılacak olan davayı hızlandırabilmek için iki tarafında avukatlara vekâlet vermesi mümkündür. ‘’Detaylı bilgi ve sürecin nasıl hızlandırılabileceğini öğrenmek için iletişim bilgilerimizden irtibat kurabilirsiniz.’’

TANIMA-TENFİZ DAVASI AÇMAK İÇİN HANGİ EVRAKLAR GEREKİYOR?

  •  Yabancı mahkeme kararının(boşanma kararı) aslı
  •  Yabancı mahkemenin boşanma kararının kesinleşmiş olduğunu gösterir şerh veya belge ve apostille
  • Yabancı mahkemenin vermiş olduğu boşanma kararının Türkçe ye yeminli tercüman tarafından tercüme edilmesi ve bu tercümenin Noter veya Konsolosluktan onaylatılması
  • Pasaport ve nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Avukata vekâlet verilecek ise resimli boşanma vekâletnamesi ve vekâletnamede ‘’yurtdışında verilmiş boşanma kararına ilişkin tanıma ve tenfiz davası açmaya yetki’’

TANIMA-TENFİZ DAVASI AÇMAK İÇİN GEREKLİ EVRAKLARI TÜRKİYE’YE GETİRMEM GEREKİYOR MU?

Hayır, gerekmiyor. Tarafımıza güvenilir bir kargo firması ile göndermeniz yeterli.

HANGİ ÜLKELERDEKİ KİŞİLERE TANIMA-TENFİZ DAVALARINDA AVUKATLIK HİZMETİ VERİYORUZ?

Almanya, İngiltere, Amerika, Avusturya, Avustralya, Azerbaycan, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Fransa, Danimarka, Hırvatistan, Hollanda, İrlanda, Portekiz, İspanya, İsrail, İsveç, İtalya, İzlanda, Norveç, Polonya, Romanya, Rusya, Sırbistan, Yunanistan, Ukrayna, Arnavutluk, Kanada, Litvanya, Luksemburg, Letonya, İsviçre, Slovenya

YURTDIŞINDA VERİLMİŞ BOŞANMA KARARLARININ TÜRKİYE’ DE TANINMASI VE TENFİZİ DAVASINDA NASIL ÇALIŞIYORUZ?

  • Müvekkillerimizi temin edecekleri evrakları ve nereden temin edebilecekleri konusunda bilgilendiriyoruz.
  • Zorunlu olarak temin edilmesi gereken evrakları kontrol ediyoruz. Evraklarda eksiklik veya yanlışlık olması dolayısıyla açılacak davanın uzaması ihtimalini mümkün mertebe ortadan kaldırıyoruz.
  • Islak imzalı ve mühürlü evrakların tarafımıza ulaşması ile dava işlemlerini tamamlıyoruz.
  • Dava dosyasının hazırlanmasından davanın bitimine kadar müvekkillerimizi periyodik olarak bilgilendiriyoruz.

Yurtdışında mahkemelerce verilmiş boşanma kararlarının tanınması ve tenfizi ile ilgili olarak detaylı bilgi edinmek için iletişim adreslerimizden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Av. Tuğsan YILMAZ