SORUNUZ MU VAR?

boşanma iddet süresi

/Tag:boşanma iddet süresi

KADININ BOŞANMA SONRASI BEKLEME SÜRESİ (İDDET)

Türk Hukuku, nesebin karışmaması için evli bir kadının boşandıktan hemen sonra evlenebilmesini belirli şartlara bağlamıştır. Türk Mevzuatında bu husus öncelikle Türk Medeni Kanunu’nun 132. Maddesinde ve Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun 26. maddesinde belirtilmiştir. 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 132. maddesi;

“-Evlilik sona ermişse, kadın, evliliğin sona ermesinden başlayarak üç yüz gün geçmedikçe evlenemez.

-Doğurmakla süre biter.

-Kadının önceki evliliğinden […]

Yazan |Mart 29th, 2013|Aile ve Şahıs Hukuku|9 Yorumlar