Title: BOŞANMA DAVASI İÇİN ÖN HAZIRLIK
Reviewed by Av. Tuğsan YILMAZ on Jun 21
Rating: 5.0

BOŞANMA KARARININ ALINMASI

Boşanma kararı, ister erkek isterse kadın için alınması güç ve tekrar düşünülmesi gereken bir karardır. Bu karar her iki eş tarafından ortak olarak verilse dahi psikolojik etkisinin olacağı aşikârdır. Bu nedenle kararının verilmesinde acele edilmemeli, kararın akabinde boşanma davası, mal paylaşımı, çocuk var ise çocukların durumu düşünülmelidir. Eğer boşanma kararında emin değilseniz harekete geçmeden önce ne yapmak istediğinizi mutlaka netleştirmelisiniz. Kararınızda net iseniz önünüze çıkabilecek engelleri aşmak için gereken enerjiyi kendinizde bulabilir ve direncinizi yüksek tutabilirsiniz.

YAPILMASI GEREKENLERİN LİSTESİ

Boşanmak konusunda kararınız net ise adeta on kere düşünüp bir kere hareket etmek zorundasınız demektir. Bu nedenle zihninizin dağınık olacağını ön görmeniz, yapılması gerekenleri listelemeniz ve halletmeniz gereken şeyleri sırasıyla not almanızın faydası olacaktır. Listeleme unutmamanızı, zamanlama ise düzenli hareket etmenizi sağlayacaktır.

MÜŞTEREK ÇOCUKLAR

Boşanma kararının evlilik birliğinden olma müşterek çocuklara açıklanmasından önce taraflar bakımından çekişmesiz ve medeni bir şekilde evlilik birliğini noktalama olasılığı değerlendirilmelidir. Eşlerin birlikte karar alamadığı varsayımında dahi müşterek çocukların psikolojilerine ebeveyn olarak çok dikkat etmek gereklidir. Şayet çocuğun yaşı küçük ise çevresel faktörlerden etkilenebileceği, kişiliğinin oluşumunda anne ve babasının boşanmasının telafisi mümkün olmayan yaralar açabileceği unutulmamalıdır.

Taraflar anlaşmalı yahut çekişmeli boşanma yoluyla boşanma işlemlerini başlattığında, eşlerden biri bazı durumlarda müşterek çocukları diğer eş bakımından koz olarak kullanmakta bazı durumlarda ise karşı taraf ile ilgili duygu yoğunluğunu çocuklara yansıtmakta, çocuğun yanında diğer ebeveyni kötülemekte ve bazen de diğer eşe çocuğunu göstermeyerek karşı tarafı cezalandırdığını düşünmekte ve yanılgıya düşmektedir.

Çocukların yaş aralığı ne olursa olsun yıpranabileceğini, zarar göreceğini ve evlilik birliğini boşanma kararı ile noktalama iradesine rağmen her iki tarafında çocuğu olduğunu unutmamak ve dikkatli olmak gerekmektedir.

PSİKOLOG SEÇİMİ

İyi bir boşanma süreci mutsuz bir evliliğin devam etmesinden daha yararlı olacaktır. Bu nedenle boşanma sürecinde yapılmasını tavsiye ettiğimiz hazırlıklardan biri de mümkünse çocuklar ile birlikte psikologa gitmektedir. Her ne kadar ‘Benim ihtiyacım yok!’, ‘ Ne gerek var?’,’Bir de psikolog ile mi uğraşacağım?’ gibi sorular zihninizi meşgul etse de, konuya vakıf ve bilimsel olarak sizi yönlendirebilecek uzmanlardan yardım almakta fayda vardır.

AVUKAT SEÇİMİ

Her hukuki işlemde olduğu gibi boşanma davasında da kendiniz aslen temsil edebilir ve avukatınız olmadan davanızı yürütebilirsiniz. Ancak hukuki prosedürü bilmemeniz, adliye içi işleyişe hâkim olmamanız, hukuki bilgi birikimi olmayan ve kendini çoğu zaman eski adliye memuru veya müdürü olarak tanıtan arzuhalcilere dilekçe yazdırmanız, dava ile ilgili süreleri kaçırmanız veya karşı tarafın talebini anlayamamanız durumunda davanız aleyhe sonuçlanabilir, reddedilebilir.

İyi bir araştırma ile çalışma alanları bakımından boşanma davaları ile ilgilenen bir avukat ile birlikte davanın yürütülmesi kanaatimizce daha doğru olacaktır. Halk arasında boşanma davası avukatı olarak nitelendirilen aile hukuku konusunda uzman bir avukatı tanıdıklarınızın tavsiyesi ve referansı ile ulaşabileceğiniz gibi araştırma yaparak da ulaşabilirsiniz.

Aile hukuku ile ilgili aktif olarak faaliyet gösteren bir avukat(halk arasındaki tabir ile iyi bir boşanma avukatı) aşağıda yer alan hususlarda en büyük destekçiniz olacaktır:

Avukatınız, hayatınızın zor bir döneminizde olduğunu bilir, hukuki olarak sizi detaylı bir biçimde bilgilendirir.

Avukatınızın mesleki tecrübesi ve empati kabiliyeti sizin rahatlamanıza ve sakinleşmenize yardımcı olacaktır.

Avukatınız, talepleriniz konusunda netleşmenizde size yol gösterebilir.

Avukatınız, sizden duygu, düşünce ve taleplerinizi yazılı olarak da talep edecek ve ilişkinizi daha iyi analiz etme imkânına sahip olacaktır.

Avukatınız, tarafından dava aşamalarında detaylı olarak bilgilendirilirsiniz.

Avukatınız, size ne yapacağınızı söylemez. Yapmak istedikleriniz konusunda hukuki alternatifleri size aktarır ve karar vermenizi bekler.

Avukatınız, tazminat, nafaka, velayet ve mal paylaşımı gibi hususlarda mağdur olma ihtimalinizi ortadan kaldıracaktır.

Av. Tuğsan YILMAZ – Av. Halil İbrahim ÇELİK