Title: Tanıma Tenfiz Davasında Avukat Vekâletnamesi
Reviewed by Av. Tuğsan YILMAZ on Mar 3
Rating: 5.0

Yurtdışında boşanan T.C. vatandaşlarının Türkiye’ de açması gereken ‘’Boşanmanın Tanınması ve Tenfizi’’ davası ile ilgili olarak değinmiş olduğumuz konu başlıklarımıza siz okuyucularımızdan gelen güncel soru ve sorunlara cevap olması bakımından bu yazımızda ‘’Tanıma Tenfiz Davasında Avukat Vekâletnamesi’’ konusunu eklemeyi uygun bulduk. Bu nedenle kısa soru-cevaplar ile avukat vekaletnamesi bakımından sıkça sorulan soruları derleyip cevaplandıracağız.

Tanıma-Tenfiz davası için avukatıma vekâlet verdiğim takdirde Türkiye’ ye gelip davaya katılma mecburiyetim var mıdır?

‘’Boşanmanın Tanınması ve Tenfizi Davası’’ bakımından avukatınız aracılığı ile temsil edinmeyi düşünüyorsanız ve yurtdışında ikamet ediyorsanız davaya bizzat katılmak için Türkiye’ ye gelmenize gerek yoktur.

Tanıma-Tenfiz davasında avukatlık vekâletnamesi nedir?

Aile mahkemesine açılacak olan boşanmanın tanınması ve tenfizi davasında avukatınızın sizin adınıza mahkemeden talepte bulunabilmesi, dava açabilmesi, davayı neticelendirebilmesi ve kesinleştirebilmesi için avukatlara özgü olarak verilen vekâletnameye ihtiyaç bulunmaktadır.

Sadece yurtdışında boşanmamın Türkiye’de geçerli olabilmesi için avukat vekâletnamesi verebilir miyim? Bu avukatlık vekâletnamesi ile avukatım adıma olan menkul ve gayrimenkulleri devredebilir mi, başkaca bir dava açabilir mi?

Öncelikle belirtmek gerekir ki hiçbir hukukçu müvekkili tarafından verilen hukuki yetkiyi kötüye kullanmaz, kullanamaz. Avukatlık mesleği gereği vekil müvekkilin talebi ile bağlıdır. Ayrıca vereceğiniz yurtdışında boşanmanın tanınması vekâletnamesi ile temsil yetkilerini sadece tanıma-tenfiz davası ile de sınırlı tutabilmeniz ve vekâletnameyi süreli olarak da verebilmeniz mümkündür.

Tanıma tenfiz davası için avukatıma vekâletnameyi nereden çıkartabilirim?

Şayet yurtdışında bulunuyorsanız bulunduğunuz ülkedeki Türk konsolosluğundan yahut noterden çıkartabilirsiniz. Bulunduğunuz ülkede yer alan noterden tanıma tenfiz davası için vekâletname çıkartmanız yerine mümkün ise konsolosluktan çıkartmanızı öneririz. Zira Türk konsolosluklarından çıkartılan vekâletname Türkçe olarak çıkartılmaktadır. Noterden çıkartılacak olan vekâletname ise bulunduğunuz ülkenin dilinde çıkartılmakta yahut Türkçe metin hariç olmak üzere onaylanmakta olup vekâletnameye ise ayrıca apostille şerhinin ekletilmesi gerekmektedir.

Türkiye’de bulunuyorsanız herhangi bir noterden boşanmanın tanınması ve temsili için vekâletname çıkartabilirsiniz.

Tanıma tenfiz vekâletnamesinde bulunması gereken yetkiler nelerdir, vekâletname çıkartmaya giderken yanımda götürmem gereken herhangi bir belge var mıdır? Yanımda herhangi bir şey götürmeli miyim?

Vekâletname çıkartmak için konsolosluk yahut notere giderken yanınızda 2-3 tane fotoğraf bulundurunuz. Zira vekâletnamenin fotoğraflı olması gerekmektedir. Ayrıca vekaletnameyi çıkartacağınız avukatın bağlı bulunduğu baro, baro sicil numarası, T.C. kimlik numarası, adı, soyadı ve adresini bilmeniz gerekmektedir.

Çıkartacağınız tanıma tenfiz vekâletnamesinde ‘’… ülkesinde eşim ……. aleyhine yahut eşim ….. nın benim aleyhime açmış olduğu yahut açacağı boşanma davasını tanıtmaya, tenfiz ettirmeye, boşanma davasının tanınması ve tenfizi için dava açmaya, adıma talepte bulunmaya’’ yetkileri mutlaka bulunmalıdır.

Ayrıca ‘’temyizden feragata, davadan feragate, ahzukabza, tevkil, teşrik’’ gibi yetkileri de verebilirsiniz.

Boşanmanın tanınması ve tenfizi için verilecek avukat vekâletnamesinin özel vekâletname olmasından mütevellit fotoğraflı olması gerektiğini tekrar hatırlatmakta fayda vardır.

Av. Tuğsan YILMAZ

Yurtdışında boşanmanın tanınması ve tenfizi için sair hususlarda detaylı bilgi için lütfen İLETİŞİM den bize ulaşın!

TANIMA TENFİZ DAVASI İLE İLGİLİ DİĞER MAKALELERİMİZİ OKUDUNUZ MU?    OKUMAK İÇİN AŞAĞIDA YER ALAN BAŞLIKLARA TIKLAYINIZ! 

 

BOŞANMA TANIMA TENFİZ DAVASINDA TERCÜME VE ONAY

TANIMA TENFİZ DİLEKÇESİ

TANIMA TENFİZ DAVASINDA APOSTİL ŞERHİ VE ŞERHTEN MUAF ÜLKELER

BOŞANMA TANIMA TENFİZ ( SORU-CEVAP)

TANIMA-TENFİZ DAVASINDA TERCÜME TEK BAŞINA YETERLİ DEĞİLDİR!

TANIMA-TENFİZ DAVASINDA BOŞANMA KARARININ ASLI GEREKİR!

TANIMA TENFİZ DAVASINDA ZORUNLU BELGELER

BOŞANMANIN TANINMASI VE TENFİZİ

YURTDIŞINDA (ALMANYA, ABD, AVUSTURYA, HOLLANDA VS.) BOŞANMAK

YURTDIŞINDA BOŞANDIM, TÜRKİYE’ DE BOŞANMIŞ SAYILMAZ MIYIM?